14.11.2012

Wynalezienie koła


Niestety nie jest nam dane dowiedzieć się dokładnie kto wynalazł koło. Nie wiemy też kiedy konkretnie zostało ono wynalezione. Wiemy natomiast, że stało się to w starożytnej Mezopotamii i według archeologów miało to miejsce ok. 4.000 lat p.n.e. Można powiedzieć, że koło wynalazł lud Sumerów. Zostało ono zrobione z połączonych drewnianych desek. Zastosowano je po raz pierwszy w wozach, używanych do transportu ciężkich ładunków. W późniejszych czasach zostało ono ulepszone przez Egipcjan. Wykorzystywali koła ze szprychami do rydwanów. Miało to miejsce 2.000 lat p.n.e. Później zaś ten wynalazek udoskonalali Herytowie (lud żyjący na terenie dzisiejszej Turcji).



Ulepszanie koła


                Jak na początku tworzono koła? Łączono trzy kawałki drewna deską, która biegła w poprzek. Otrzymywano wtedy kwadratową tarczę, potem cięto ją tak, aby uzyskać okrąg. W miastach, gdzie drewno występowało rzadziej, drewno było zastąpione kamieniem. Te dwa egzemplarze były bardzo trwałe, ale za ciężkie. Aby je obrócić należało użyć dużej siły, a ich łożyska zużywały się stosunkowo szybko. Zaczęto zastanawiać się, jak uzyskać lżejsze koła. W tym celu w tworzącej je tarczy wycinano otwory. Jednak najskuteczniejszą metodą okazało się wykorzystanie szprych. Koło takie wynaleziono w północnej Europie, Chinach i zachodniej Azji. Po 2.000 roku p.n.e. było już ono szeroko rozpowszechnione. Były również plemiona, które świetnie radziły sobie bez kół, np. Aztekowie (środkowa Ameryka).



Koło dziś

               W dzisiejszych czasach koła znajdują zastosowanie niemal wszędzie – w samochodach, samolotach, pociągach oraz innych maszynach. Trudno nam sobie wyobrazić świat bez nich. Co byśmy zrobili gdyby nie koło? Musielibyśmy ciągnąć wielkie ciężary po ziemi, narażając je na zniszczenie. Ewentualnie pomóc mogłyby nam sanie. A co z transportem ludzi 
i towarów na dalekie odległości? Pewnie w ogóle by nie istniał. Śmiało można powiedzieć, że wynalezienie koła było jednym z podstawowych wynalazków. Gdyby nie one, nie byłoby teraz świata takiego, jaki znamy.